Informujemy iż strona używa mechanizmu cookie wyłącznie w celu zapewnienia Tobie wygody podczas przeglądania stron serwisu. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. OK, rozumiem

Portal internetowy Teraz Płock- Lokalna nawigacja w biznesie

terazplock.pl logo
Dziś jest 15 Listopada 2019 roku, imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

PBU Interbud Płock

Odwiedziny

Wszystkich odsłon od 1 marca 2009:
173 116 395

 

Nieruchomości Płock

Informacje

2015-07-15

Polsko-niemieckie spotkanie w Sannikach

W sobotę, 11 lipca 2015 roku Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach gościło przedstawicieli Katolickiego Uniwersytetu Ludowego Niederalteich – bawarskim mieście. Przyjechali do Polski na zaproszenie tworzonego w Sannikach KUL-u im. Św. Hildegardy z Bingen.

 

Wśród nich był Josef Rottenaicher, działacz Katolickiego Ruchu Ludowego w Niemczech oraz członek Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. W latach 80. ubiegłego stulecia rozpoczął intensywną działalność, polegającą na pomocy polskim rolnikom. Za swoją działalność został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Jest też laureatem nagrody im. księdza biskupa Romana Andrzejewskiego. Tłumacz miał sporo pracy z przekładem ciepłych słów Waldemara Szymskiego – wicedyrektora ECA, Grzegorza Geislera – przewodniczącego sannickiego KUL-u, Piotra Skoniecznego – sekretarza UG Sanniki i Wandy Milczarek – przewodniczącej RG. Ksiądz Dziekan Stanisław Dujka – proboszcz sannickiej parafii wspomniał o związkach Fryderyka Chopina z tą gminą i o permanentnym braku pieniędzy na rozmaite działania. Śmiech na sali wywołał Paweł Kalinowski – burmistrz Gostynina, mówiąc, że spotkania polskiej i niemieckiej grupy odbywają się w coraz to ciekawszych miejscach – jak nie w zamku, to w pałacu, interesujące co będzie dalej – mówił.

 

Josef Rotteneicher wspomniał dotychczasowe spotkania w sprawie bratnich uniwersytetów, dziękował za wspaniałe przyjęcie. – Jesteśmy skromnymi ludźmi, rolnikami. Ale ważna jest dla nas nie tylko praca, ale i ciągłe kształcenie, douczanie się, pozyskiwanie coraz to nowej wiedzy. Nawet niemiecki minister rolnictwa jest absolwentem naszego uniwersytetu. Chcemy pomagać młodym ludziom, by mogli zdobywać wykształcenie – tłumaczył i dodał też: – Chętnie podzielimy się doświadczeniami, pomożemy, jak tylko będziemy mogli i umieli przy tworzeniu takiego uniwersytetu w Sannikach –

 

Jeszcze tylko kilka słów o działalności Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina i przed gośćmi stanął Regionalny Zespól Pieśni i Tańca „Sanniki”. Młodzi ludzie pokazali nie lada kunszt taneczny, wręcz aktorski. Mimo zmęczenia uśmiechy nie schodziły im z ust. Pełen profesjonalizm pokazali prezentując układy taneczne na dość małym parkiecie. Owacje na stojąco najlepiej świadczą, jak zostali docenieni przez widzów.

 

Zakończeniem spotkania była krótka konferencja, związana z konkretną współpracą. Z kuluarowych rozmów wynikało, że niemieccy goście zauroczeni byli gościnnością organizatorów i gospodarzy, a także występem zespołu „Sanniki”. Żałowali jedynie, że brakło czasu na zwiedzenie pałacowych ekspozycji.

 

 

 

Monika Gadzińska

ECA im. Fryderyka Chopina w Sannikach

 

 

 

Św. Hildegarda z Bingen

Pierwsze objawienie w postaci tajemniczego światła miała już jako 3-letnie dziecko. Jako 42-latka doznała zaś wstrząsającej wizji, dzięki której poznała znaczenie psałterza i innych ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Wizje zaczęła spisywać, ganiła tez przywary i złe nawyki duchowieństwa, traktowana był niemal jak prorok. Interesujące wydają się być jej zalecenia dietetyczne, oparte na prastarym zbożu, jakim jest orkisz.

Szeroko znane są jej dwa wybitne dzieła: „Physica” (Uzdrawiająca siła natury) oraz „Causae et curae” (Przyczyny i leczenie chorób). W swoich przekazach przypominała zawsze, że najważniejsza jest zdrowa dusza, bo to ona włada ciałem.

 

 

Galeria do tej informacji (klknij na miniaturze, aby ją powiększyć):

źródło: Galerie Terazplock.pl

« wróć

 

Zobacz również z Galerie Terazplock.pl:

  Wiadomości 1 - 10 z 184

dodano: 2015-08-18  
47 Sannicka Niedziela pełna atrakcji
Sannickie Niedziele mają swą długą tradycję. Towarzyszą im występy lokalnych zespołów, ale też i cykliczne koncerty chopinowskie w pałacowych murach. Tylko na czas rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego przeniesione do siedziby Gminnego Ośro czytaj więcej »

 

dodano: 2015-08-17  
EuroLato 2015 w Płocku
W niedzielne popołudnie 9 sierpnia mieszkańcy Płocka i okolic mieli okazję odwiedzić namioty Przedstawicielstwa Komisji na Stadionie Sportowym przy ul. Sportowej. Wakacyjny cykl imprez informacyjno–edukacyjnych EuroLato, który towarzyszy czytaj więcej »

 

dodano: 2015-06-29  
Kolizja w centrum
27 czerwca ok. godziny 17 na skrzyżowaniu Al. Jachowicza i ul. Nowy Rynek w Płocku doszło do kolizji Opla Vectry z motocyklem. W wyniku zdarzenia do szpitala trafił kierowca i pasażer motocykla. Sprawcą wypadku był kierowca auta osobowego, któ czytaj więcej »

 

dodano: 2015-04-20  
Pieśni romantyczne w sannickim pałacu
W Sali koncertowej sannickiego pałacu w minioną niedzielę (12 kwietnia) posłuchać można było pieśni romantycznych w wykonaniu Lilianny Zalesińskiej przy akompaniamencie Piotra Szymonowicza. Było to kolejne wydarzenie z cyklu koncertów chopinow czytaj więcej »

 

dodano: 2015-02-23  
Laureatki Złotych Parnasów w Sannikach
W sannickim pałacu w niedzielne popołudnie 22 lutego zabrzmiało Andante spianato i Wielki Polonez Es- dur op.22 Fryderyka Chopina na pierwszym w tym roku koncercie chopinowskim. Dla sannickiej publiczności wystąpiły Irina Krasavina i Jekaterina D czytaj więcej »

 

dodano: 2015-02-23  
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Książnicy Płockiej
Spotkanie z Olgą Tokarczuk, które odbyło się 19 lutego o godz. 18.00 w Książnicy Płockiej - www.ksiaznicaplocka.pl czytaj więcej »

 

dodano: 2015-01-27  
Jacek Borkowski wystąpił z koncertem w ECA im. F. Chopina w Sannikach
Jacek Borkowski wystąpił z koncertem w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Repertuar artysty zdominowały największe światowe standardy muzyczne, w tym: Moon River, Even now, Sweet heaven, L. O. V. E., oraz premiero czytaj więcej »

 

dodano: 2014-11-18  
Akademia Pana Kleksa w Sannikach
Sam Ambroży Kleks zjawił się w piątkowe popołudnie w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. To chyba najsłynniejszy gość sannickiego pałacu od czasu wizyty Fryderyka Chopina w Sannikach w 1828 r., ale nie skończyło się ty czytaj więcej »

 

dodano: 2014-10-21  
Bronisława Kawalla, Alicja Jachiewicz-Szmidt i Stefan Szmidt wystąpili w ECA
Bronisława Kawalla oraz Alicja Jachiewicz-Szmidt i Stefan Szmidt wystąpili w niedzielę w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Całe wydarzenie zwieńczył wernisaż wystawy „Knieją inspirowane” Wiesława Pańcz czytaj więcej »

 

dodano: 2014-10-13  
Mecz Wisła Płock - Miedz Legnica
Mecz Wisła Płock-Miedz Legnica 2:0   fot. Każmierczak Rafał czytaj więcej »

 

Zobacz wszystkie wiadomości z Galerie Terazplock.pl »

 

160 386 542